Wycieczki szkolne Bolków

Wycieczka szkolna Karpacz, Bolków, Kowary

Kotlina Jeleniogórska i Karkonosze – Bolków, Kowary, Karpacz

Bolków – Miasto upiorów. To miejsce upodobały sobie wiedźmy, wampiry i inne straszydła. Nie dlatego żeby wygonić z niego przyjezdnych. Ze względu na imprezę którą się tu organizuje. Castle Party to impreza międzynawowa

Bolków – jednym z atrakcji Bolkowa jest stojący w nim zamek z XIII wieku. Na jego dziedzińcu spotykają się rycerze z całej Europy. Jeśli jesteście pasjonatami starych baszt i murów obronnych zdradzimy tylko tyle, że w okolicach znajdują się ruiny podobnych budowli: XIV wiecznej budowli w Świnach oraz ruiny zamku Niesytno w Płominie.

Ciekawostki:

1. Wrocławski historyk, Stanisław Szulin twierdz, że w bolkowskim zamku została ukryta Bursztynowa Komnata,

2. Ciągnące się wzdłuż północnej pierzei rynku, kamieniczki pochodzą z XVII i XVIII wieku. Oprócz nich w Centrum miasta znajdziemy „Anielską fontannę”,

3. „Anielska fontanna” przedstawia chłopca, który czyta Biblię. Nie wiadomo dokładnie skąd fontanna otrzymała nazwę anielskiej, sugeruje się, że z powodu wyglądu chłopca lub, że nazwa pochodziła od anielskiej studni bądź źródła.

4. Pierwotnie Bolków istniał jako osada, która na przestrzeni lat rozbudowywała się jako podgrodzie zamku. Następnie po lokacji miasto czerpało zyski z ożywionego ruchu handlowego. W 1312 roku Książę Bernard Świdnicki nadaje miastu nazwę Bolków, dla uczczenia swego nie żyjącego już ojca Bolka I zw. Surowym.

5. W czasie ostatniej wojny hitlerowcy stworzyli w Bolkowie filię obozu koncentracyjnego Gross – Rosen. Więźniów zatrudniano w fabryce przemysłu lotniczego, a także przy budowie sztolni podziemnych. Śmierć wielu ofiar tego obozu upamiętnia pomnik na Wzgórzu Ryszarda.

Kowary i okolice

Kowary – najważniejsze budowle Dolnego Śląska w jednym miejscu. Wszystkie zostały wykonane ze staranną dokładnością. Są w skali 1:25. To coś dla tych, którzy nie lubią podróżować po całej okolicy, mają wszystko w jednym miejscu. Dla tych lubiących długie spacery sobie drogę na Przełęczy Kowarskiej jest niedziałający tunel kolejowy. Fajnie, gdyby puścili tędy znowu pociągi.

Kowary – Na przestrzeni lat w Kowarach eksploatowano rudy żelaza i uranu. Zachowały się liczne sztolnie, które otaczają miasto. W jednej z nich urządzono trasę turystyczną. Zwiedza się to miejsce z przewodnikiem. Boicie się o radioaktywność ? Spokojnie jest ona niegroźna i się nawet podleczyć można bo działa tu jedyne w Polsce, inhalatorium radonowe.

Ciekawostki:

1. W Ścięgnach, niedaleko Kowar, znajduje się Western City. Ci, którzy lubią klimaty: muzyki Country, strzelaniny lub flaczki z bizona powinni odwiedzić to miejsce,

2. Istotną rolę i historii romansów odegrał Pałacyk Ciszyca. Znajduje on się w północnej części Kowar. Obok znajduje się wzgórze Radziwiłłówka z romantycznymi ruinami na szczycie,

3. Na północ od Kowar, w miejscowości Wieściszowice znajdują się tam kolorowe jeziorka.
• Purpurowe Jeziorko,
• Żółte Jeziorko,
• Błękitne Jeziorko,
• Zielony Stawek

Wszystko za sprawą działającej tu wytwórni kwasu solnego. Dokładniej mówiąc przerabiano łupki pirytonośne. Po zaprzestaniu wydobycia pozostały po nich wyrobiska, które wypełniły się wodą.

4. W Krzeszowie koło Lubawki znajduje się zespół klasztorny. Pierwszy kościół założyła tu w 1242 roku księżna Anna. Oprócz zespołu znajdują się tutaj inne ważne cerkwie: Kościół św. Józefa, Mauzoleum Piastów Śląskich czy kalwaria, na którą składają się 32 kaplice.

5. Cystersi z Krzeszowa zajmowali się produkcją płótna lnianego. Sprowadzili oni tkaczy z Czech, a w 1707 roku zbudowali dla nich zespół dwunastu podcienionych domów zwanych dziś „Dwunastu Apostołów”. Osiedle dwunastu domków stoi w Chełmsku Śląskim.

6. Coś dla skautów – leśny Park Miejski rozciąga się pomiędzy kowarskimi ulicami. W parku wytyczono spacerowe alejki wśród drzew i krzewów, zarówno tych pospolitych, jak i tych nieco rzadszych.

Wycieczka szkolna Karpacz

Co warto zobaczyć?

Wycieczka szkolna Karpacz
Wycieczka szkolna Karpacz

Karpacz – miasto Wikingów i dom Morgensterna (nie, nie chodzi o skoczka narciarskiego). W miasteczku stoi kościółek, który jest zbudowany z norweskiej Sosny. W drewnie ponoć zachowały wyrzeźbione głowy Wikingów. Morgenstern natomiast był znanym pejzażystą. Tu mieszkał i tworzył. Krajobrazy malował głównie na pocztówkach.

Wycieczka szkolna Karpacz
Wycieczka szkolna Karpacz

Karpacz – jest tu atrakcja dla najmłodszych – Muzeum Zabawek. Chłopców z pewnością zainteresują ołowiane żołnierzyki czy figurki samurajów, dziewczynki zaś nie będą mogły oderwać oczu od domków dla lalek. Jest tu też skocznia narciarska Orlinek, która nie służy tylko sportowcom, ale lubiących sporty ekstremalne takie jak skoki na bungee, zjazdów na linach i zorbingu (to taka zabawa polegająca na staczaniu się ze zbocza lub spływaniu rwącą rzeką, strumieniem w plastikowej kuli) oraz jako punkt widokowy.

Wycieczka szkolna Karpacz
Wycieczka szkolna Karpacz

Ciekawostki:

1. Minerały występujące w Kruczych Skałach:
• Granat (podwójny krzemień),
• Piropy,
• Korund – szafir (tlenek glinu),
• Cyrkon (krzemian cyrkonu),
• Złoto,

2. Lubawka – to miasto leżące na wschód od Karpacza. Znajduję się tam św. Góra. To również pozostałość po cystersach, ponieważ wchodząc na jej szczyt, idąc ścieżką napotykamy zabytkowe kapliczki,

3. W Lubawce znajduje się też przejście graniczne z Czechami.

4. Podobnie jak Szklarska Poręba ma trzy wodospady, tak i Karpaczu znajdziemy taką atrakcję. Dziki Wodospad powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Jest miejscem, które bardzo chętnie odwiedzają rzesze turystów oraz fotografują się na tle spadającej z kilkumetrowej wysokości wody,

5. Wędrując po karpackim parku, napotkamy w nim osiem chatek. W każdej z nich, znajdziemy inną bajkę. Wilk powita nas i zaprasza do odwiedzenia Parku Bajek,

6. Przez Karkonosze przepływa Łomnica. Jest ona rwąca i niebezpieczną rzeką. Wielokrotnie wylewała i niszczyła wszystko co stało jej na drodze, zwłaszcza w czasie powodzi. W ramach wielkiego programu przeciwpowodziowego koryto rzeki uregulowano i obudowano na wielu odcinkach. Wzniesiono zapory przeciw rumowiskowe. Jedna z nich utworzyła malowniczy zalew oraz atrakcyjny dla turystów wodospad. Zapora zdała swój egzamin w 97 roku. Na szczytem poprowadzono szlak turystyczny.

7. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu posiada eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochroną przyrody. Posiada ono interesujące zbiory i ciekawie urządzoną ekspozycję muzealną.

8. Na północ od Karpacza znajduje się miejscowość Jeżów Sudecki. Znajdują się tam wzgórza Góry Szybowcowej. Nazwa ta się wzięła od sportu jaki jest tu uprawiany. Wykorzystując „lotne” walory stoków wzgórza oraz bardzo silne prądy wznoszące. Uprawiane jest tu szybownictwo. Pierwszą szkołę szybowcową założono tu w1924 roku.

9. W 1974 roku na Śnieżce odnotowano pogodowy rekord Polski; mgła spowijała szczyt przez 144 godziny. Karkonosze charakteryzują się największą w kontynentalnej Europie liczbą dni z mgłą – średnio 296 dni w roku, w roku 1974 było ich aż 338.